Reports & Briefings

Global Coal Plant Tracker’a (Küresel Kömür Santrali Takipçisi-GCPT) göre 2019 yılı, kömüre dayalı elektrik üretimine dair tüm belli başlı büyüme göstergelerinde büyük düşüş görülen ardı ardına dördüncü yıl olarak kayda geçti. 

Bu düşüş, inşaata başlama oranı, inşaat lisansı almış kapasite miktarı ve ön lisans aşamasındaki kapasite miktarını içeriyor. İklim değişikliğine bağlı kaygıların manşetlerden düşmediği bu günlerde, yeni kömürlü termik santral planlayan şirketler, 126’nın üzerinde önemli küresel banka ve sigorta şirketinin artan kısıtlamalarına ek olarak 33 ulusal ve 27 bölgesel yönetimin kömürü aşamalı olarak terk etme ve temiz enerjiye geçiş taahhütleriyle, giderek daha da olumsuzlaşan bir iş ortamıyla karşı karşıya kalıyor. 

pdf Yükseliş ve Çöküş 2020: KÜRESEL KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRAL TAKİBİ (1.43 MB)

Latest Publications

  • Letter to European Commission on industrial transformation

    CAN Europe calls upon the Commission to build policy frameworks that guarantee economy-wide transformations that meet several environmental objectives.
  • Delays to Balkan energy transition cost more

    ▶️ One Balkan country clocks its first coal-free days,▶️ Another is rushing in the opposite direction, reviving shelved projects for a new coal plant.▶️ 2-speed energy transition in the Western Balkans,▶️ but delaying just transition beyond coal costs more.  Read the latest news and stories from the region's journey beyond coal. Delays to Balkan energy transition cost more Europe Beyond Coal unites civil society groups across our continent in working towards a swift and just transition away from coal-fired electricity and towards sustainable, renewable energy… Go to this presentation here   Read the previous issue: Make-or-Break Time for Balkan Green Agenda 
See All: Climate & Energy Targets